22.9 C
New York
Sunday, July 14, 2024

spot_img

Matara alırken nelere dikkat etmeli?

Matara içeceklerimizi bulundukları sıcaklarda muhafa etmemiz için oldukça önemlidir.

Matara içeceklerimizi saklamak için önemli bir araçtır. Peki matara alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yapıldığı Materyal

Mataralar her türden malzemeye sahiptir; peki hangilerinin sizin için en iyisi olduğunu nasıl bileceksiniz? Hadi bir bakalım:

 • Paslanmaz Çelik: Mevcut seçenekler arasında paslanmaz çelik en üstün malzemedir. Oldukça dayanıklı, taşıması kolay, temizlemesi kolay ve toksin içermez. Demir ve kromdan yapılmış olup inert bir yüzeye sahiptir. Paslanmaz ve leke tutmaz özelliktedir ve içeceklerin aromasını korur. Ayrıca %100 geri dönüştürülebilir olması çevre dostudur.
 • Cam: Cam şişelerin su içmek için kullanılması M.Ö. 15. yüzyıla kadar uzanır. Ancak cam kolayca kırılabilir ve içecekleri soğuk/sıcak tutmaz. Ev için şişe arıyorsanız geri dönüştürülmüş cam su şişelerine yönelebilirsiniz.
 • Plastik: Plastik şişeler en ucuz seçenektir. Ancak fosil yakıtlardan üretildikleri için çevre açısından sürdürülebilir değillerdir. Ayrıca plastik şişeler kolayca kırılabilir ve sızdırabilir. Plastik aynı zamanda suya zararlı toksinler de salabilir. Aynı zamanda belirli bir süre sonra içindeki suyun tadını bozabilir.
 • Silikon: Bu şişeler esnektir, hafif ve temizlemesi kolaydır. Ancak paslanmaz çelik kadar sürdürülebilir değillerdir. Silikon biyolojik olarak parçalanamaz ancak geri dönüştürülebilir. Aynı zamanda belirli bir süre sonra içindeki suyun tadını bozabilir.

Kapasite

Matara seçerken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, günlük su tüketiminizin şişe boyutunu belirlemektir. Daha büyük bir şişe alarak ve onu gün içinde bitirme hedefi koyarak, günlük sıvı alımı alışkanlıklarınızı geliştirebilirsiniz.

Ayrıca günlük rutininizi de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer gün boyunca evden uzaktaysanız, daha büyük bir kapasiteli bir şişe tercih etmek isteyebilirsiniz. Diğer yandan, çoğunlukla evdeyseniz ve kısa aralıklarla dışarı çıkıyorsanız, küçük bir şişe daha uygun olabilir.

Bütün gün yanınızda taşıyacağınız bir matara istiyorsanız mataranın taşınabilirliğini göz önünde bulundurun.

Yalıtım

İçeceklerinizin buz gibi soğuk veya sıcak kalmasını istiyorsanız yalıtımlı bir matara almanız gerekir. Ancak dikkate almak isteyeceğiniz birkaç yalıtım türü vardır:

 • Vakum yalıtımı :  Bu en yaygın yalıtım türüdür. Vakum yalıtımı, iki ayrı şişenin aralarında hava kapatılarak birleştirilmesidir. Bu sayede şişenin içindeki sıvının dış sıcaklıktan etkilenmesi önlenir. Vakum yalıtımlı şişeler çoğunlukla paslanmaz çelik şişelerden oluşur. 
 • Çift duvarlı yapı : Bu şişeler, vakumla kapatılabilen veya kapatılamayan iki yalıtım katmanına sahiptir. İçeceğiniz ile dış sıcaklık arasında fazladan bir metal tabakası olduğunda içecekleriniz sıcaklığını korur. 
 • Bakır kaplı şişeler : Bu şişeler, sıcaklığı şişenin içindeki içeceğe geri ileterek ve yayarak suyunuz ve diğer içecekleriniz için yalıtım sağlar. 

Kapak Çeşitleri

Bir matara satın almadan önce kapak türlerini karşılaştıracağınızı hiç düşünmezdiniz, değil mi? Doğru kapak çok önemlidir.

 • Vidalı kapaklar :  Vidalı kapaklar piyasada en yaygın olanlardır. Sıkıca yerinde kalırlar ve sızıntı olmadığından emin olurlar. Her seferinde açmak sorun olabiliyor. 
 • Çevirmeli kapaklar :  Çevirmeli kapaklar bir düğmeye basılarak açılır. Bazen bu şişelerin içinde bir pipet bulunur. Kolay içim için faydalıdırlar. 
 • Pipet kapakları :  Bazı kapaklar geri çekilebilir pipetlerle donatılmıştır, bazı kapaklar ise pipetleri kalıcı olarak yerinde tutar. Pipetler şişelerden içmeyi kolaylaştırır ancak temizlenmesi zor olabilir. Üst kısmından pipet çıkan bir su şişesi pek taşınabilir değildir. 
 • Spor şapkaları :  Bu kapaklarda şişenin üzerinde açılır başlıklar bulunur. Yakalanması ve içilmesi kolaydır. Pipet genellikle vidalı bir kapağın üzerinde bulunur ve bu da şişenin içilmesini kolaylaştırır. 

Temizlik Ve Hijyen

Eğer su şişenizi diğer içecekler için de kullanıyorsanız, şişeyi temizlemenin kolaylığı veya zorluğunu göz önünde bulundurmanız önemlidir. Saklanan içeceğin türü ne olursa olsun, bakteri üremesini önlemek için tüm şişelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Eğer şişeyi elde yıkamak istemiyorsanız, bulaşık makinesinde yıkanabilen bir su şişesi tercih etmelisiniz. Çoğu paslanmaz çelik şişe bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Bazı şişelerin temizliğini kolaylaştıran tasarımları vardır. Ancak sabit pipetli şişelerin ve birden fazla parçadan oluşan kapakların düzgün şekilde temizlenmesi zor olabilir.”

Diğer Yazılar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

60FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Son Yazılar